Product Description
KARACA Hatır Hüps Electric Turkish Coffee Maker
Turkish coffee with milk, roasted Turkish coffee, milk coffee varieties or hot chocolate, whatever you want to drink; Karaca Hatır Hups Turkish Coffee Machine is with you! Karaca Hatır Hups, which is the first and only in the world, can prepare your coffee according to your mood, as well as cook 5 cups of coffee at once.
Hatır Family
Hatır Köz
Add To Basket
Hatır Hüp
Buying Options
Hatır Hüps
Buying Options
Hatır Mod
Buying Options
Hatır Barista
Buying Options
Hatır Plus
Buying Options
119
4.2 out of 5 stars
342
3.8 out of 5 stars
119
4.2 out of 5 stars
36
4.4 out of 5 stars
2
3.5 out of 5 stars
52
Price
USD 33.77
USD33
.
77 — — — — —
Cup Capacity
5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee
Automatic Shutdown
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Anti-Overflow System
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk Beverage Preparation
✘ ✘ ✔ ✔ ✔ ✔
Coffee Machines Drink Options
Turkish Coffee Turkish Coffee Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk filter coffee&coffee with milk
Automatic Heat Adjustment
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Watt
535W 535W 535W 735W 735W —
Light warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Voice warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk heating
✘ ✘ ✘ ✔ ✔ ✔
| Brand | KARACA |
|---|---|
| Capacity | 1200 Millilitres |
| Colour | Rose Gold |
| Product dimensions | 6D x 22W x 25H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Hot Chocolate, Turkish Coffee |
| Recommended Uses For Product | kitchen |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 480 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground Coffee |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1200 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 6D x 22W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Rose Gold |
| Brand Name | KARACA |
| Included Components | Cleaning Brush, Measuring Spoon |
| Model Name | 800.10.01.0271 |
| Model Number | 800.10.01.0271 |
| Global Trade Identification Number | 08683650096559 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 800.10.01.0271 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Rose Gold |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Hot Chocolate, Turkish Coffee Recommended Uses For Product kitchen Operation Mode Fully Automatic Wattage 480 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Filter Type Reusable Measurements Capacity 1200 Millilitres Item Dimensions D x W x H 6D x 22W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Rose Gold Item details Brand Name KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Name 800.10.01.0271 Model Number 800.10.01.0271 Global Trade Identification Number 08683650096559 Manufacturer KARACA Part Number 800.10.01.0271 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Rose Gold Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Hot Chocolate, Turkish Coffee Recommended Uses For Product kitchen Operation Mode Fully Automatic Wattage 480 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Filter Type Reusable Measurements Capacity 1200 Millilitres Item Dimensions D x W x H 6D x 22W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Rose Gold |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Hot Chocolate, Turkish Coffee Recommended Uses For Product kitchen Operation Mode Fully Automatic Wattage 480 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1200 Millilitres Item Dimensions D x W x H 6D x 22W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Rose Gold |
| Brand Name | Item details KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Name 800.10.01.0271 Model Number 800.10.01.0271 Global Trade Identification Number 08683650096559 Manufacturer KARACA Part Number 800.10.01.0271 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Rose Gold Style Modern |
| Item details | Brand Name KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Name 800.10.01.0271 Model Number 800.10.01.0271 Global Trade Identification Number 08683650096559 Manufacturer KARACA Part Number 800.10.01.0271 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Style | Colour Rose Gold Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Hot Chocolate, Turkish Coffee |
| Recommended Uses For Product | kitchen |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 480 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground Coffee |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1200 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 6D x 22W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Rose Gold |
| Brand Name | KARACA |
|---|---|
| Included Components | Cleaning Brush, Measuring Spoon |
| Model Name | 800.10.01.0271 |
| Model Number | 800.10.01.0271 |
| Global Trade Identification Number | 08683650096559 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 800.10.01.0271 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Rose Gold |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
