From the manufacturer
Intuitive display; make two drinks with one touch
View all coffee options via the coffeeSelect display and save your preferences with a simple tap. Prepare two cups simultaneously at the touch of a button, whether you prefer espresso, a cappuccino or a latte macchiato. More time to enjoy coffee with loved ones, less time spent preparing.
Easy, intuitive selection - coffeeDirect
The display shows all functions at a glance. Easy to use.
Enjoy coffee at the touch of a button - oneTouch
Get your coffee at the touch of a button, whether it's a latte macchiato, a cappuccino or espresso.
Fast cleaning with convenient front opening
The opening at the front makes it easy to access and clean the brewing unit.
coffeeDirect oneTouch Easy maintenance
Unique for optimal taste - iAroma System
Maintains the balance between the ceramic grinder, heater, water pump and high-tech brewing unit.
Finely-ground beans - ceramic grinder
The ceramic grinder performs grinds the beans to a precise consistency achieving potent coffee aroma
Ideal brewing temperature - intelligent heater
Sensors in the heater ensure 90-95°C temperature, meaning full flavour is extracted from every bean.
Adjusts speed and amount - smart water pump
The smart water pump controls the water pressure to get the best coffee aroma and taste every time.
Precise combining - high-tech brewing
Brewed at the ideal temperature using the exact water percentage and freshly ground coffee blends.
iAroma System Ceramic grinder Intelligent heater Smart water pump High-tech brewing
Siemens EQ 500
Comparison
270g
Bean Capacity
520g
18
No of beverages
35
autoMilk Clean
oneTouch function
Function two cups
Cup warmer
Dual Hopper
Siemens EQ900 +
Learn More
Siemens EQ700
Learn More
Siemens EQ300
Learn More
Previous page
Original Siemens Accessories - Made to Fit
Experience convenient handling, excellent hygiene, extended machine life and the finest coffee aromas with Siemens Value Care products, specifically designed to complement your Siemens appliance.
Next page
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 1.9 litres |
| Colour | Daylight Silver/Piano Black |
| Product dimensions | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Special feature | 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display |
| Other Special Features of the Product | 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.9 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 8.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | SIEMENS |
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip |
| Model Name | EQ500 |
| Model Number | TQ513GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TQ513GB1 |
| Item Type Name | TQ513GB1 |
| Best Sellers Rank | 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Daylight Silver/Piano Black |
| Style | With Double Cup & ground coffee drawer |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Filter Type Brita Measurements Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres Item Weight 8.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Aluminium, Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres Item Weight 8.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Aluminium, Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip Model Name EQ500 Model Number TQ513GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Part Number TQ513GB1 Item Type Name TQ513GB1 Best Sellers Rank 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (44) 4.1 out of 5 stars Style Colour Daylight Silver/Piano Black Style With Double Cup & ground coffee drawer |
| Item details | Brand Name SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip Model Name EQ500 Model Number TQ513GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Part Number TQ513GB1 Item Type Name TQ513GB1 Best Sellers Rank 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (44) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Daylight Silver/Piano Black Style With Double Cup & ground coffee drawer |
| Other Special Features of the Product | 3 coffee strengths, 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Integrated Milk Container & Frother, One touch display |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.9 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 8.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium, Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip |
| Model Name | EQ500 |
| Model Number | TQ513GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TQ513GB1 |
| Item Type Name | TQ513GB1 |
| Best Sellers Rank | 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Daylight Silver/Piano Black |
|---|---|
| Style | With Double Cup & ground coffee drawer |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.

