From the manufacturer
Siemens TQ503GB1 EQ.500 Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine – Silver & Black
Product Benefits:
Easy to use thanks to the colourful and intuitive coffee Selectdisplay.
Perfect milk froth for regular coffee drinkers with the integrated milk container. Low cleaning effort thanks to autoMilkClean.
Less bitter tasting extra-strong coffee thanks to the aromaDouble Shot double grinding and brewing process.
Easy to access service door on the front of the unit provides easy maintenance and quick cleaning
Ideal preparation and perfect taste thanks to the unique technology of the iAromasystem.
Grind the perfect aroma out of every bean with ceramDrive
Product Features
iAroma System
Perfect interplay for perfect taste
Thanks to the iAroma System, Siemens fully automatic espresso machines ensure always the best quality for any beverage. It is an elaborate, intertwined system, where all components seamlessly work together to ensure one ultimate goal: your enjoyment.
Ceramic grinder
High performance ceramic grinder
The high-quality ceramic grinder grinds the coffee beans to a very even consistency, allowing all the different notes to develop during the brewing process — for an exceptionally aromatic coffee experience. Unlike steel grinders, ceramic is very robust and stays sharp for longer, meaning long-lasting premium-quality coffee.
Easy to use display
Makes simple operation a unique experience.
Thanks to the coffeeSelect display, the perfect coffee experience starts the moment you switch on the machine. The large user interface presents an inviting selection of aromatic coffee and milk specialities that can be accessed by simply touching the sensor controls – making your coffee experience as seamless as possible.
Double shot
For extra-strong coffee: aromaDoubleShot.
You can now get extra-strong coffee without compromising on aroma. With the aromaDouble Shot function, two single espressos are ground and brewed, as opposed to one large espresso, This automatic process ensures that there is no bitter aftertaste, as less water means that less bitterness is released — ensuring that only the best of the beans make it into your cup.
Product Features
Automatic steam cleaning system
autoMilkClean: automatically cleans the milk system.
The preparation of really good, aromatic coffee specialities is a delight – cleaning the milk system isn’t. Which is why Siemens developed autoMilkClean. This full automatic steam cleaning system activates after every drink, ensuring perfect hygiene and relieving you of having to clean the milk system every day. Milk residue simply doesn’t get a chance to develop – allowing you to just sit back and enjoy a great cup of coffee.
Easy to maintain
For longer-lasting coffee indulgence use calc’nClean.
Maximise beverage quality, product lifetime and overall hygiene of your EQ coffee machine with the combined cleaning and descaling program. Easy to use, calc’nClean provides a thorough clean and rinse, keeping your machine perfectly clean inside.
Removable brewing unit
The Removable brewing unit, is not only easy to remove but it’s accessible from the front of the machine. The complete unit can be removed, so ensuring easy and hygienic cleaning under running water.
Siemens EQ.300 TI351209GB Bean to Cup Automatic Coffee Machine
Siemens EQ.3 s500 TI305206RW Bean to Cup Automatic Coffee Machine
Siemens TQ503GB1 EQ.500 Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine
Siemens TP705GB1 EQ700 Bean to Cup Fully Automatic Coffee Machine
Siemens EQ.9 S300 TI923309RW Bean to Cup Automatic Coffee Machine
Siemens TI9553X1GB EQ.9 s500 Bean to Cup Fully Automatic Coffee Machine
Add To Basket
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Buying Options
3.9 out of 5 stars
212
3.6 out of 5 stars
4
4.1 out of 5 stars
165
4.0 out of 5 stars
90
4.2 out of 5 stars
18
—
Price
USD 464.45
USD464
.
45 —
no data
—
no data
—
no data
—
no data
—
no data
Material / finish Black Piano black front, stainless steel body Silver & Black Anthracite Piano black front, stainless steel body Stainless steel
Type of Grinder 1 x ceramic 1 x ceramic Ceramic Ceramdrive Ceramdrive Ceramdrive
Removable brewing unit ✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ✓
Pump Pressure 15 bar 15 bar 15 bar 19 bar 19 bar 19 bar
Display Text and symbol, oneTouch Text and symbol TFT TFT TFT TFT
Noise level Standard Standard Silent Silent Super Silent Super Silent
Milk solution In Cup In Cup Integrated Milk pipe Integrated Integrated
Bean container capacity (g) 250g 250g 270g 350g 290g 290g
Water tank capacity (litres) 1.4L 1.4L 1.7L 2.4L 2.3L 2.3L
Number of Pre-Programmed drinks 5 5 9 18 and home connect 11 and home connect 14 and home connect
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 1.7 litres |
| Colour | Eq 500 - Black |
| Product dimensions | 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres |
| Special feature | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 8.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Brand Name | SIEMENS |
| Included Components | 1 x Machine, 1 x Manual, 1 x test strip, 1 x welcome-Box |
| Model Name | EQ.500 |
| Model Number | TQ503GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer warranty. |
| Part Number | TQ503GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 20,061 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq 500 - Black |
| Style | With Double Cup |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Integrated Coffee Grinder, Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electricity Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres Item Weight 8.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Item details Brand Name SIEMENS Included Components 1 x Machine, 1 x Manual, 1 x test strip, 1 x welcome-Box Model Name EQ.500 Model Number TQ503GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer warranty. Part Number TQ503GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 20,061 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (165) 4.1 out of 5 stars Style Colour Eq 500 - Black Style With Double Cup |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Integrated Coffee Grinder, Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electricity Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres Item Weight 8.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Integrated Coffee Grinder, Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electricity Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres Item Weight 8.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic |
| Brand Name | Item details SIEMENS Included Components 1 x Machine, 1 x Manual, 1 x test strip, 1 x welcome-Box Model Name EQ.500 Model Number TQ503GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer warranty. Part Number TQ503GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 20,061 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (165) 4.1 out of 5 stars Style Colour Eq 500 - Black Style With Double Cup |
| Item details | Brand Name SIEMENS Included Components 1 x Machine, 1 x Manual, 1 x test strip, 1 x welcome-Box Model Name EQ.500 Model Number TQ503GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer warranty. Part Number TQ503GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 20,061 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (165) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Eq 500 - Black Style With Double Cup |
| Other Special Features of the Product | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.6D x 45.2W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 8.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Included Components | 1 x Machine, 1 x Manual, 1 x test strip, 1 x welcome-Box |
| Model Name | EQ.500 |
| Model Number | TQ503GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer warranty. |
| Part Number | TQ503GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 20,061 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq 500 - Black |
|---|---|
| Style | With Double Cup |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


