From the manufacturer
Intuitive display; make two drinks with one touch
View all coffee options via the coffeeSelect display and save your preferences with a simple tap. Prepare two cups simultaneously at the touch of a button, whether you prefer espresso, a cappuccino or a latte macchiato. More time to enjoy coffee with loved ones, less time spent preparing.
Purer water with BRITA filters
Experience unmatched coffee flavour with BRITA filtered water
Enjoy coffee at the touch of a button - oneTouch
Get your coffee at the touch of a button, whether it's a latte macchiato, a cappuccino or espresso.
Fast cleaning with convenient front opening
The opening at the front makes it easy to access and clean the brewing unit.
Easy, intuitive selection - coffeeDirect
The display shows all functions at a glance. Easy to use.
Brita Filter oneTouch Easy maintenance coffeeDirect
Personalise and save
Save your perfect coffee with Favourites
Add your ideal coffee to Favourites so it’s ready to brew just the way you like it, anytime.
Explore new flavours
More coffee specialities, more inspiration
Unlock new recipes, more drinks and use the coffeePlaylist to serve your guests' favourites.
Control with your voice
Just say the word — coffee is coming
With smart voice control, your fully automatic espresso machine starts brewing on command.
Fast and simple setup
Connect your machine in seconds
Scan the code to connect your machine and access personalised settings and remote features.
Connected living
Control Siemens kitchen devices in one app
Use the Home Appliances app to control your Siemens coffee machine, oven, dishwasher and more.
Customise your drink Discover more variety Remote control Easy QR connection One app, all appliances
EQ500 TQ518GB3
Comparison
TFT
Display
6.8" Touch Screen
Integrated frother
Milk Solution
Integrated frother
18
No of Beverages
30+
270g
Bean Capacity
270g and 250g
Home Connect
Barista Mode
Automatic Cleaning
EQ900 +
Learn More
EQ700
Learn More
EQ6 Plus TE653M11GB
Learn More
Siemens EQ300
Learn More
Previous page
Original Siemens Accessories - Made to Fit
Experience convenient handling, excellent hygiene, extended machine life and the finest coffee aromas with Siemens Value Care products, specifically designed to complement your Siemens appliance.
Next page
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 1.9 litres |
| Colour | Dark Inox |
| Product dimensions | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Special feature | 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Container & Frother, One touch display 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Containe… See more |
| Other Special Features of the Product | 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Container & Frother, One touch display |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.9 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 9.1 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Brand Name | SIEMENS |
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip, 1 x water filter |
| Model Name | EQ500 |
| Model Number | TQ518GB3 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TQ518GB3 |
| Item Type Name | TQ518GB3 |
| Best Sellers Rank | 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Dark Inox |
| Style | With Home Connect |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Container & Frother, One touch display Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Human Interface Input Buttons Filter Type Brita Measurements Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres Item Weight 9.1 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Container & Frother, One touch display Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Human Interface Input Buttons Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres Item Weight 9.1 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic |
| Brand Name | Item details SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip, 1 x water filter Model Name EQ500 Model Number TQ518GB3 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Part Number TQ518GB3 Item Type Name TQ518GB3 Best Sellers Rank 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 3.9 3.9 out of 5 stars (15) 3.9 out of 5 stars Style Colour Dark Inox Style With Home Connect |
| Item details | Brand Name SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip, 1 x water filter Model Name EQ500 Model Number TQ518GB3 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Part Number TQ518GB3 Item Type Name TQ518GB3 Best Sellers Rank 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines 3.9 3.9 out of 5 stars (15) 3.9 out of 5 stars |
| Style | Colour Dark Inox Style With Home Connect |
| Other Special Features of the Product | 9 Drink programmes & milk foam, Ground Coffee Drawer, Home Connect - access to an additional 8 beverage options via APP, Integrated Milk Container & Frother, One touch display |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.9 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 44.8D x 31.8W x 37.3H centimetres |
| Item Weight | 9.1 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x EQ500, 1 x Manual, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x test strip, 1 x water filter |
| Model Name | EQ500 |
| Model Number | TQ518GB3 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TQ518GB3 |
| Item Type Name | TQ518GB3 |
| Best Sellers Rank | 20,052 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 6 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Dark Inox |
|---|---|
| Style | With Home Connect |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.

