From the manufacturer
Previous page
Next page
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.7 litres |
| Colour | Metal |
| Product dimensions | 28.3D x 22.6W x 31H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1325 watts |
| Voltage | 240 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground_coffee |
| Power Source | AC Adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 28.3D x 22.6W x 31H centimetres |
| Item Weight | 4.44 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Plastic tamper, spoon, double wall filter baskets |
| Model Number | EM450.M |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EM450.M |
| Item Type Name | De'Longhi Linea Classic EM450.M, Manual Coffee Machine with Steam Rod, Espresso Machine with Barista Pump, Nozzle for Cappuccino, Double Wall Filter, 15bar, Cup Up to 13 cm, Stainless Steel/Metal |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 974 in Cooking & Dining |
| Colour | Metal |
| Style | Classic |
| Material | Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Operation Mode Manual Wattage 1325 watts Voltage 240 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Power Source AC Adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 28.3D x 22.6W x 31H centimetres Item Weight 4.44 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 Item details Brand Name De'Longhi Included Components Plastic tamper, spoon, double wall filter baskets Model Number EM450.M Manufacturer De'Longhi Part Number EM450.M Item Type Name De'Longhi Linea Classic EM450.M, Manual Coffee Machine with Steam Rod, Espresso Machine with Barista Pump, Nozzle for Cappuccino, Double Wall Filter, 15bar, Cup Up to 13 cm, Stainless Steel/Metal Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 974 in Cooking & Dining 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Metal Style Classic Materials & Care Material Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Operation Mode Manual Wattage 1325 watts Voltage 240 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Power Source AC Adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 28.3D x 22.6W x 31H centimetres Item Weight 4.44 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Operation Mode Manual Wattage 1325 watts Voltage 240 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Power Source AC Adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 28.3D x 22.6W x 31H centimetres Item Weight 4.44 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Plastic tamper, spoon, double wall filter baskets Model Number EM450.M Manufacturer De'Longhi Part Number EM450.M Item Type Name De'Longhi Linea Classic EM450.M, Manual Coffee Machine with Steam Rod, Espresso Machine with Barista Pump, Nozzle for Cappuccino, Double Wall Filter, 15bar, Cup Up to 13 cm, Stainless Steel/Metal Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 974 in Cooking & Dining 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Metal Style Classic Materials & Care Material Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Plastic tamper, spoon, double wall filter baskets Model Number EM450.M Manufacturer De'Longhi Part Number EM450.M Item Type Name De'Longhi Linea Classic EM450.M, Manual Coffee Machine with Steam Rod, Espresso Machine with Barista Pump, Nozzle for Cappuccino, Double Wall Filter, 15bar, Cup Up to 13 cm, Stainless Steel/Metal Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 974 in Cooking & Dining 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Metal Style Classic |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1325 watts |
| Voltage | 240 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground_coffee |
| Power Source | AC Adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 28.3D x 22.6W x 31H centimetres |
| Item Weight | 4.44 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Plastic tamper, spoon, double wall filter baskets |
| Model Number | EM450.M |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EM450.M |
| Item Type Name | De'Longhi Linea Classic EM450.M, Manual Coffee Machine with Steam Rod, Espresso Machine with Barista Pump, Nozzle for Cappuccino, Double Wall Filter, 15bar, Cup Up to 13 cm, Stainless Steel/Metal |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 974 in Cooking & Dining |
| Colour | Metal |
|---|---|
| Style | Classic |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


