From the manufacturer
Stilosa
Barista experience at home
Dynamic and compact, the Stilosa espresso machine adds style to any modern kitchen. Take your time to create a balanced, harmonious espresso and make the most out of any milk preparation.
Cappuccino System
It mixes steam, air and milk with its special emulsion system, producing a rich and creamy froth
Stainless steel boiler
Stainless steel boiler engineered to last long and work with consistent performance.
Your coffee, your cup
Adjustable drip tray to host big glasses or mugs up to 110 mm to enjoy any kind of coffee drink
Your favourite beverages
Enjoy the everyday ritual of making espresso and add milk foam to create a multitude of beverages
MANUAL FROTHER HEATING SYSTEM ADJUSTABLE DRIP TRAY BEVERAGE VARIETY
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Green |
| Product dimensions | 3.43D x 2.05W x 2.85H metres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Espresso, Milk-based drinks |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1100 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ESE Mixture or Pods |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 3.43D x 2.05W x 2.85H metres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #1 |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | EC260.GR |
| Model Number | 0132104217 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 0132104217 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 55 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Green |
| Style | Espresso Machine |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Espresso, Milk-based drinks Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ESE Mixture or Pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 3.43D x 2.05W x 2.85H metres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 Item details Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name EC260.GR Model Number 0132104217 Manufacturer De'Longhi Part Number 0132104217 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 55 in Single Serve Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Green Style Espresso Machine Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Espresso, Milk-based drinks Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ESE Mixture or Pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 3.43D x 2.05W x 2.85H metres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Espresso, Milk-based drinks Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ESE Mixture or Pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 3.43D x 2.05W x 2.85H metres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name EC260.GR Model Number 0132104217 Manufacturer De'Longhi Part Number 0132104217 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 55 in Single Serve Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Green Style Espresso Machine Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name EC260.GR Model Number 0132104217 Manufacturer De'Longhi Part Number 0132104217 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 55 in Single Serve Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Green Style Espresso Machine |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Espresso, Milk-based drinks |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1100 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ESE Mixture or Pods |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 3.43D x 2.05W x 2.85H metres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #1 |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | EC260.GR |
| Model Number | 0132104217 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 0132104217 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 55 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Green |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


