From the manufacturer
Stilosa EC260.BK
Barista experience at home
Take your time to create a balanced, harmonious espresso and make the most out of any milk preparation.
Cappuccino System
CappuccinoSystem mixes steam, air & milk with its special emulsion system, producing a creamy froth.
Stainless steel boiler
Stainless steel boiler engineered to last long and work with consistent performance.
Your coffee, your cup
Adjustable drip tray to host big glasses or mugs up to 110 mm to enjoy any kind of coffee drink
Your favourite beverages
Enjoy the everyday ritual of making espresso and add milk foam to create a multitude of beverages
MANUAL FROTHER HEATING SYSTEM ADJUSTABLE DRIP TRAY BEVERAGE VARIETY
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Special feature | Milk Frother, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1100 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Dial |
| Coffee Input Type | ground, pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Item Weight | 4.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Steam arm for creating sparkling cappuccinos |
| Model Name | Espresso Maker |
| Model Number | EC260.BK |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'longhi |
| Part Number | ec260.bk |
| Item Type Name | Espresso coffee machine |
| Best Sellers Rank | 3,542 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines |
| Colour | Black |
| Style | Espresso Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Matte black and stainless steel finish |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1100 watts Voltage 220 Human Interface Input Dial Coffee Input Type ground, pod Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Item Weight 4.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name De'Longhi Country of Origin United Kingdom Included Components Steam arm for creating sparkling cappuccinos Model Name Espresso Maker Model Number EC260.BK Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'longhi Part Number ec260.bk Item Type Name Espresso coffee machine Best Sellers Rank 3,542 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Black Style Espresso Machine Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Matte black and stainless steel finish Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1100 watts Voltage 220 Human Interface Input Dial Coffee Input Type ground, pod Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Item Weight 4.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1100 watts Voltage 220 Human Interface Input Dial Coffee Input Type ground, pod Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Item Weight 4.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Country of Origin United Kingdom Included Components Steam arm for creating sparkling cappuccinos Model Name Espresso Maker Model Number EC260.BK Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'longhi Part Number ec260.bk Item Type Name Espresso coffee machine Best Sellers Rank 3,542 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Black Style Espresso Machine Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Matte black and stainless steel finish Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Country of Origin United Kingdom Included Components Steam arm for creating sparkling cappuccinos Model Name Espresso Maker Model Number EC260.BK Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'longhi Part Number ec260.bk Item Type Name Espresso coffee machine Best Sellers Rank 3,542 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Espresso Machine |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Matte black and stainless steel finish Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1100 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Dial |
| Coffee Input Type | ground, pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Item Weight | 4.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Steam arm for creating sparkling cappuccinos |
| Model Name | Espresso Maker |
| Model Number | EC260.BK |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'longhi |
| Part Number | ec260.bk |
| Item Type Name | Espresso coffee machine |
| Best Sellers Rank | 3,542 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte black and stainless steel finish |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.



