From the manufacturer
Stilosa
Barista experience at home
Dynamic and compact, the Stilosa espresso machine adds style to any modern kitchen. Take your time to create a balanced, harmonious espresso and make the most out of any milk preparation.
Cappuccino System
It mixes steam, air and milk with its special emulsion system, producing a rich and creamy froth.
Stainless steel boiler
Stainless steel boiler engineered to last long and work with consistent performance.
Your coffee, your cup
Adjustable drip tray to host big glasses or mugs up to 110 mm to enjoy any kind of coffee drink.
Your favourite beverages
Enjoy the everyday ritual of making espresso and add milk foam to create a multitude of beverages.
MANUAL FROTHER HEATING SYSTEM ADJUSTABLE DRIP TRAY BEVERAGE VARIETY
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Cream |
| Product dimensions | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Coffee, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Coffee Preparation, Espresso Preparation, Cappuccino Preparation |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1100 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #1 |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | 132104216 |
| Model Number | 132104216 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 8004399024151 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines |
| Colour | Cream |
| Style | Espresso Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | White |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Coffee, Espresso Recommended Uses For Product Coffee Preparation, Espresso Preparation, Cappuccino Preparation Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 Item details Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name 132104216 Model Number 132104216 Manufacturer De'Longhi Part Number 8004399024151 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Cream Style Espresso Machine Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish White Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Coffee, Espresso Recommended Uses For Product Coffee Preparation, Espresso Preparation, Cappuccino Preparation Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Coffee, Espresso Recommended Uses For Product Coffee Preparation, Espresso Preparation, Cappuccino Preparation Operation Mode Manual Wattage 1100 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #1 |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name 132104216 Model Number 132104216 Manufacturer De'Longhi Part Number 8004399024151 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars Style Colour Cream Style Espresso Machine Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish White Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name 132104216 Model Number 132104216 Manufacturer De'Longhi Part Number 8004399024151 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (3,663) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Cream Style Espresso Machine |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish White Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Coffee, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Coffee Preparation, Espresso Preparation, Cappuccino Preparation |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1100 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 34.3D x 20.5W x 28.5H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #1 |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | 132104216 |
| Model Number | 132104216 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 8004399024151 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 3,540 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Coffee & Espresso Machines |
| Colour | Cream |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | White |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


