From the manufacturer
Magnifica Evo ECAM292.81.B
Magnifica Evo, for simplicity and authentic Italian coffee
Magnifica Evo embodies the De'Longhi experience with its advanced technology, authentic drinks and sleek modern design. Serve the perfect Italian Espresso and a range of other drinks, topped with creamy milk foam thanks to LatteCrema Hot Technology, with no milk waste using the MyLatte function.
Personalise your drinks with the intuitive, zero-waste MyLatte function
Click to play video
Pour the amount of milk you want into the carafe and press the MyLatte button on the control panel. The machine detects the amount of milk and uses all of it, so no milk needs to be stored in the fridge. Then the one-touch automatic carafe cleaning function removes all milk residue from the carafe.
Previous page
Simple user interface
Features an easy-to-use soft touch control panel, with dedicated icons for a selection of drinks
Next page
Soft touch control panel Only the freshest brew Perfect in-cup results Enjoy the classics Brewing unit
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.8 litres |
| Colour | Black, 7 Drinks |
| Product dimensions | 9.4D x 17.3W x 14.2H centimetres |
| Special feature | Auto Clean Function, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.8 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 9.4D x 17.3W x 14.2H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Carafe, Coffee Machine, Descaler, Measure |
| Model Name | Magnifica EVO - 292.81 |
| Model Number | ECAM292.81.B |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM292.81.B |
| Item Type Name | Automatic Espresso Machine |
| Best Sellers Rank | 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black, 7 Drinks |
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean Function, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type whole_beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.8 litres Item Dimensions D x W x H 9.4D x 17.3W x 14.2H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Clean Function, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type whole_beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.8 litres Item Dimensions D x W x H 9.4D x 17.3W x 14.2H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Carafe, Coffee Machine, Descaler, Measure Model Name Magnifica EVO - 292.81 Model Number ECAM292.81.B Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM292.81.B Item Type Name Automatic Espresso Machine Best Sellers Rank 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars Style Colour Black, 7 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? Yes |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Carafe, Coffee Machine, Descaler, Measure Model Name Magnifica EVO - 292.81 Model Number ECAM292.81.B Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM292.81.B Item Type Name Automatic Espresso Machine Best Sellers Rank 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Black, 7 Drinks Style Automatic Milksystem |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.8 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 9.4D x 17.3W x 14.2H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Carafe, Coffee Machine, Descaler, Measure |
| Model Name | Magnifica EVO - 292.81 |
| Model Number | ECAM292.81.B |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM292.81.B |
| Item Type Name | Automatic Espresso Machine |
| Best Sellers Rank | 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black, 7 Drinks |
|---|---|
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.



