From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.9 litres |
| Colour | Silver Black, 13 Drinks |
| Product dimensions | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Special feature | Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino, Doppio, Espresso Macchiato, Americano, Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground, whole bean |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.9 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | Milk Carafe, Water Tank |
| Model Name | ECAM310.80.SB |
| Model Number | ECAM310.80.SB |
| Manufacturer | De'longhi |
| Part Number | ECAM310.80 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 2,952 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Silver Black, 13 Drinks |
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino, Doppio, Espresso Macchiato, Americano, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground, whole bean Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Milk Carafe, Water Tank Model Name ECAM310.80.SB Model Number ECAM310.80.SB Manufacturer De'longhi Part Number ECAM310.80 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 2,952 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars Style Colour Silver Black, 13 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino, Doppio, Espresso Macchiato, Americano, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground, whole bean Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino, Doppio, Espresso Macchiato, Americano, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground, whole bean Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.9 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Milk Carafe, Water Tank Model Name ECAM310.80.SB Model Number ECAM310.80.SB Manufacturer De'longhi Part Number ECAM310.80 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 2,952 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars Style Colour Silver Black, 13 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Item details | Brand Name De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Milk Carafe, Water Tank Model Name ECAM310.80.SB Model Number ECAM310.80.SB Manufacturer De'longhi Part Number ECAM310.80 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 2,952 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Silver Black, 13 Drinks Style Automatic Milksystem |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino, Doppio, Espresso Macchiato, Americano, Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground, whole bean |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.9 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | Milk Carafe, Water Tank |
| Model Name | ECAM310.80.SB |
| Model Number | ECAM310.80.SB |
| Manufacturer | De'longhi |
| Part Number | ECAM310.80 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 2,952 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Silver Black, 13 Drinks |
|---|---|
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.



