From the manufacturer
Previous page
Next page
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 15 Cups |
| Colour | Black, 4 Drinks |
| Product dimensions | 44D x 24W x 35H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Cappuccino, Latte, Travelling |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 15 Cups |
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 35H centimetres |
| Item Weight | 8.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | Carafe |
| Model Name | Magnifica Start automatic coffee maker |
| Model Number | ECAM220.60.B |
| Customer Package Type | traditional |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM220.60.B |
| Item Type Name | Automatic Coffee Machine with Milk Nozzle |
| Best Sellers Rank | 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black, 4 Drinks |
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Cappuccino, Latte, Travelling Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 15 Cups Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 35H centimetres Item Weight 8.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Carafe Model Name Magnifica Start automatic coffee maker Model Number ECAM220.60.B Customer Package Type traditional Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM220.60.B Item Type Name Automatic Coffee Machine with Milk Nozzle Best Sellers Rank 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars Style Colour Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Cappuccino, Latte, Travelling Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 15 Cups Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 35H centimetres Item Weight 8.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Cappuccino, Latte, Travelling Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 15 Cups Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 35H centimetres Item Weight 8.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Carafe Model Name Magnifica Start automatic coffee maker Model Number ECAM220.60.B Customer Package Type traditional Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM220.60.B Item Type Name Automatic Coffee Machine with Milk Nozzle Best Sellers Rank 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars Style Colour Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Item details | Brand Name De'Longhi Country of Origin Romania Included Components Carafe Model Name Magnifica Start automatic coffee maker Model Number ECAM220.60.B Customer Package Type traditional Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM220.60.B Item Type Name Automatic Coffee Machine with Milk Nozzle Best Sellers Rank 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,483) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Cappuccino, Latte, Travelling |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 15 Cups |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 35H centimetres |
| Item Weight | 8.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | Carafe |
| Model Name | Magnifica Start automatic coffee maker |
| Model Number | ECAM220.60.B |
| Customer Package Type | traditional |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM220.60.B |
| Item Type Name | Automatic Coffee Machine with Milk Nozzle |
| Best Sellers Rank | 2,954 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black, 4 Drinks |
|---|---|
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.



