From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 560 Millilitres |
| Colour | Aqua Mint |
| Product dimensions | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Special feature | Programmable |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Brewing Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 25 Kilovolts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Coffee Capsules |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | XN920440 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920440 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Aqua Mint |
| Style | Vertuo POP |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 25 Kilovolts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Coffee Capsules Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number XN920440 Manufacturer Krups Part Number XN920440 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Aqua Mint Style Vertuo POP Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 25 Kilovolts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 25 Kilovolts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Coffee Capsules Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number XN920440 Manufacturer Krups Part Number XN920440 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Aqua Mint Style Vertuo POP Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Coffee Capsules Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number XN920440 Manufacturer Krups Part Number XN920440 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Aqua Mint Style Vertuo POP |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Brewing Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 25 Kilovolts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Coffee Capsules |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | XN920440 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920440 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Aqua Mint |
|---|---|
| Style | Vertuo POP |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
