From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 560 Millilitres |
| Colour | Spicy Red |
| Product dimensions | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pod, capsule |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
| Model Number | XN920540 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920540 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Spicy Red |
| Style | Vertuo POP |
| Material | Aluminium |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pod, capsule Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Item details Brand Name Nespresso Model Number XN920540 Manufacturer Krups Part Number XN920540 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Spicy Red Style Vertuo POP Materials & Care Material Aluminium Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pod, capsule Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pod, capsule Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 |
| Brand Name | Item details Nespresso Model Number XN920540 Manufacturer Krups Part Number XN920540 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Spicy Red Style Vertuo POP Materials & Care Material Aluminium Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Model Number XN920540 Manufacturer Krups Part Number XN920540 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Spicy Red Style Vertuo POP |
| Materials & Care | Material Aluminium Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pod, capsule |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Model Number | XN920540 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920540 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,929 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Spicy Red |
|---|---|
| Style | Vertuo POP |
| Material | Aluminium |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
