From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1 Cubic Metres |
| Colour | Lilac |
| Product dimensions | 42.6D x 13.5W x 25H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Espresso, Latte |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Permanent Metal Mesh |
| Capacity | 1 Cubic Metres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.5W x 25H centimetres |
| Item Weight | 4.63 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Included Components | Nespresso Capsules |
| Model Number | XN9206G0 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Part Number | XN9206G0 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Lilac |
| Style | Individual Product |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Espresso, Latte Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Permanent Metal Mesh Measurements Capacity 1 Cubic Metres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.5W x 25H centimetres Item Weight 4.63 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Nespresso Included Components Nespresso Capsules Model Number XN9206G0 Manufacturer Groupe SEB Part Number XN9206G0 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Lilac Style Individual Product Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Espresso, Latte Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Permanent Metal Mesh Measurements Capacity 1 Cubic Metres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.5W x 25H centimetres Item Weight 4.63 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Espresso, Latte Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Permanent Metal Mesh |
| Measurements | Capacity 1 Cubic Metres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.5W x 25H centimetres Item Weight 4.63 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Included Components Nespresso Capsules Model Number XN9206G0 Manufacturer Groupe SEB Part Number XN9206G0 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Lilac Style Individual Product Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Included Components Nespresso Capsules Model Number XN9206G0 Manufacturer Groupe SEB Part Number XN9206G0 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Lilac Style Individual Product |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Espresso, Latte |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Permanent Metal Mesh |
| Capacity | 1 Cubic Metres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.5W x 25H centimetres |
| Item Weight | 4.63 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Included Components | Nespresso Capsules |
| Model Number | XN9206G0 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Part Number | XN9206G0 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Lilac |
|---|---|
| Style | Individual Product |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
