From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 560 Millilitres |
| Colour | Coconut White |
| Product dimensions | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Home, Office |
| Recommended Uses For Product | Espresso, Milk-based drinks |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Complimentary welcome set of 12 capsules |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | XN920140 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920140 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Coconut White |
| Style | Vertuo POP |
| Material | Aluminium |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Home, Office Recommended Uses For Product Espresso, Milk-based drinks Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Home, Office Recommended Uses For Product Espresso, Milk-based drinks Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 3.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Complimentary welcome set of 12 capsules Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number XN920140 Manufacturer Krups Part Number XN920140 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Coconut White Style Vertuo POP Materials & Care Material Aluminium Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Complimentary welcome set of 12 capsules Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number XN920140 Manufacturer Krups Part Number XN920140 Item Type Name Coffee pod machine Best Sellers Rank 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Coconut White Style Vertuo POP |
| Materials & Care | Material Aluminium Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Home, Office |
| Recommended Uses For Product | Espresso, Milk-based drinks |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Complimentary welcome set of 12 capsules |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | XN920140 |
| Manufacturer | Krups |
| Part Number | XN920140 |
| Item Type Name | Coffee pod machine |
| Best Sellers Rank | 33,915 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 37 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Coconut White |
|---|---|
| Style | Vertuo POP |
| Material | Aluminium |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
